foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


0 532 540 03 89
info@zirvekarot.com

ZİRVE KAROT

Beton Delme Kesme Sistemleri

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Karot alma işlemi nasıl gerçekleşir? Karot alma işleminde önemli olan noktalar nelerdir, nelere dikkat edilmelidir? Karot işlemi hakkında merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz..

Görünüşte havuca benzeyen ve isim olarak ta havucun ingilizce anlamı olan karot olarak adlandırılan karot alma işlemi nasıl gerçekleşiyor sorusundan önce karot alma işlemi hakkında sizi bilgilendirelim. Mevcut bir betonun karakteristik basınç dayanımının tespiti,

en gerçekçi olarak, betondan karot numunesi alınıp bu numunenin serbest basınç deneyine tabi tutulmasıyla yapılabiliyor. Ancak karot numunesi alımı mevcut yapıyı tahrip ettiğinden (özellikle bina türü yapılar için) en son tercih edilmesi gereken ve

mutlaka bir inşaat mühendisi gözetiminde yapılması gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.


Karot alımı, 1999 Marmara depreminden sonra, hasarlı yapıların onarım-güçlendirme projelerinin yapılmasında yaygın olarak kullanılır olmuştur. Ancak her durumda olabileceği gibi bu yöntemin kullanımında eksikliler ve hatalar görülmekte veya sonuçlar doğru tespit edilemiyebiliyor.


Peki karot alma işleminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Karot alma işlemi çok pahalı olmasının yanı sıra, karot alınırken taşıyıcı elemanlarda oluşan boşlukların elemanın taşıma kapasitesini azaltması nedeniyle özenle gerçekleştirilmesi gereken bir mühendislik işlemidir. Karot alma işleminde esas olarak karşılanması gereken üç önemli istek yer almaktadır:


- Karotlar amaca en uygun yerlerden alınmalı

- Deneysel hataları elverdiği ölçüde en az düzeye indirebilecek örnek (karot) sayısı alınmalı

- Verilen proje koşulları çerçevesinde olabildiğince ekonomik olmalı. Başka deyişle toplam maliyet en az olmalıdır.

telefon whatsapp mail